Mario Forever - Návod pro začátečníky

Hodně lidí se mě ptá, jak má přeskočit velkou díru nebo jak skákat na trampolíně. Už mě nebavilo odpovídat, tak jsem napsal tento návod, který je vlastně něco jako FAQ (často kladené otázky).

1
Nejdříve se podíváme na nastavení ovládání.
V hlavním menu zvolte Options a dále pak Controls.

2
Toto je moje ovládání, může se od toho vašeho lišit.

3
Nyní vás naučím skákat až do takovýchto výšek.

Běh a skok

Pokud chcete přeskočit větší díry, musíte běžet. Běh má společnou klávesu jako střílení, ale to neznamená, že když máte střelivo, tak nemůžete běhat. Pro běh podržte klávesu "Y" a pohybujte kurzorovými šipkami. Až se to časem pořádně naučíte, tak budete běhat stále (jednak se vám to bez běhu bude zdát pomalé a nudné, a jednak nebude v dalších kolech tolik času na loudání). Pro vyšší skok také často pomáhá přidržení šipky nahoru. Tak s chutí do toho!

4
Ano, až sem se dá vyskočit.

5
Zde se asi poprvé setkáte s velkou propastí.

Skok za pomoci nepřítele

Skákat se dá i po skočení shora na nepřítele (neplatí ovšem pro ježka atp.). Stačí vyskočit a ve vzduchu podržet klávesu Shift, Mario se při dopadu na zem (či nepřítele) odrazí. V težších světech se setkáte s dírou, která bude daleko větší než obrazovka, a jediný způsob jak ji přeskočit bude, že ji přeskáčete přes létající želvy. Ukázku tohoto skoku lze vidět na snímku níže.

6

Skok do horní roury

Ano, dá se vlézt i do horní roury. Stačí si jenom stoupnout pod rouru, vyskočit a těsně pod rourou zmáčknout šipku dolů. Lze to udělat i bez zmáčknutí šipky dolů (pouze šipkou nahoru), ale pouze jen v některých starších verzích.

8
Snímek z návodu na level 6-2

Skok na trampolíně

A teď to nejtěžší. Sice mi skok přes trampolínu nijak zvlášť dobře nejde, ale pochopil jsem, že při dopadu na trampolínu se musí zmáčknout klávesa pro skok (Shift) a že opět pomáhá šipka nahoru. Musíte být absolutně přesní, klávesu nesmíte zmáčknout ani dříve, ani později. Je to jistě bezesporu nejtěžší na ovládání, tak přeji hodně zdaru a co nejméně promarněných životů!

7
Skok za pomoci trampolíny.
Ano, zde jsem díru nepřeskočil, protože musím při snímání obrazovky držet pouze klávesu PrintScreen,
a jakmile pustím ostatní, začnu logicky padat :-(. Stav životů taky nemám zrovna nejlepší...

Plavání

Mario umí samozřejmě také plavat. Plave se mačkáním klávesy pro skok. Čím více ji budete mačkat, tím výše bude Mario plavat. Pokud nebudete mačkat nic, Mario bude klesat ke dnu. Tímto způsobem lze i běhat po hladině.

9

Nejlepší PC Super Mario, to je hra Mario Forever!

Vytvořil Karel Řehák. TOPlist